3D görselleştirme çeşitli programlar ve yazılımlar kullanılarak grafik içeriğinin oluşturulmasıdır. Son yıllarda dijital görselleştirme alanına olan ilgi giderek artmış ve bu alan popülerlik kazanmıştır. Hâl böyle olunca dijital ortamda kaliteli içerikler oluşturulmaya başlanmıştır. Özellikle mimarî alanda 3D görselleştirme olmazsa olmaz bir durum hâline gelmiştir. Bu alanın gittikçe daha da popüler olacağı görülmektedir.

3D Görselleştirme

3D Görselleştirme Nedir?

Çeşitli alanlarda bulunan nesnelerin dijital ortama aktarılarak gerçeğe en yakın şekilde yansıtılması 3D görselleştirme olarak ifade edilmektedir. Dijital görselleştirme alanı o kadar geniş bir kitleye yayılmıştır ki filmler, oyunlar, hastaneler, inşaat ve mimarî alanlarda çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Gerçeğe en uygun görüntünün sanal ortamda elde edilmesi birçok avantajı ve faydayı beraberinde getirmiştir. Örnek verilecek olursa, mimarî alanda görselleştirme programları ile yapılan yapılar, çok fazla rağbet görmekte hızlı bir şekilde satılmaktadır.

Ülkemizde ve dünya çapında birçok büyük proje bu programlarla hazırlanmaktadır. Ürünlerin her yönüyle incelenebilmesi, projelerdeki hata payını büyük ölçüde düşürmüştür. 3D görselleştirme ile yapıların dış görüntüleri ve iç dizaynları gibi birçok detay gerçekleştirilir. Aynı zamanda dijital görselleştirme, medya ve eğlence alanlarında da tercih edilen yöntemlerin en başında gelmektedir. Görsel olarak ilgi çekme ve ikna etme konularında bu yöntem oldukça etkilidir.

3D Görselleştirme Nedir

3D Görselleştirme Programları

3D görselleştirme programları günden güne artış göstermektedir. Farklı alanlarda kullanılmaları ve çeşitli özelliklere sahip olmaları, bu programları birbirinden ayıran özelliklerdendir. Sürekli olarak gelişme gösterdikleri için, özellikle mimarî ve dekorasyon alanlarında yeni sürüm programlar tercih edilmektedir. Başlıca görselleştirme programlarından bahsedilecek olursa;

  • FreeCAD, genellikle uzmanlar tarafından tercih edilen, parametrik bir 3D modelleme yazılımlarından bir tanesidir. Ayrıca ücretsiz olup, her boyuttaki nesneyi üç boyutlu olarak görselleştirmek mümkündür.
  • Tinkercad, basit bir sürüme sahiptir ve yeni başlayanlar için tercih edilen bir modelleme programıdır. Bu programın bir üst yazılımı da bulunmaktadır.
  • SketchUp Free, hem görselleştirme uzmanları hem de yeni başlayanlar için tercih edilebilen bir yazılımdır. Zengin birçok özelliğe sahiptir. Ancak bu programı kullanabilmek için, ayrı bir eklentinin eklenmesi gerekir. Bu programın birçok eklentiye sahip pro sürümü de bulunmaktadır.
  • 3D Slash, tıpkı popüler bir oyun olan Minecraft’a benzemektedir. Basit ve kolay yapı blokları ile modeller oluşturulmaktadır. Ücretsiz bir yazılımdır.
  • Sculptris, diğer modelleme yazılımlarından farklı bir programdır. Dijital kil olarak adlandırılır. Modellerin hızlı bir şekilde şekillendirilmesine olanak sağlar. Genellikle bu programı heykel alanına ilgi duyan kişiler kullanır. Modeller dijital ortamda istenildiği gibi çekilebilir, sıkılaştırılabilir ve düzeltilebilir.
  • Figuro, birçok programı geliştirmek için kullanılmaktadır. Özellikle Tinkercad’in erişilebilirliğini gelişmiş araçlarla harmanlayarak kaliteli bir yazılım sunmaktadır.

3D görselleştirme programları ile yapılan görsellere büyük ilgi duyulmaktadır. Her geçen gün gelişmekte olan bu sektörün, ilerleyen yıllarda popülerliğini daha da arttıracağı ifade edilmektedir.

3d görselleştirme programları

3D Görselleştirme Fiyatları

3D görselleştirme fiyatları, projenin büyüklüğüne ve proje için hazırlanan sürenin az veya çok olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlara etki eden en önemli faktörlerden bir tanesi, projenin hazırlanacağı alanın boyutudur. Küçük bir alan için hazırlanan bir proje ile çok katlı bir bina için hazırlanan projenin fiyatının arasında çok fazla fark bulunur.

Render başına minimum 500 ve maksimum 1000 TL olmak üzere bir fiyat belirlenmektedir. Tabyi bu fiyatlar, gelişen ve değişen dünya ekonomisinde farklılıklar gösterebilir. Ortaya iyi bir işin çıkması için kaliteli ürünlerin kullanılması ve bu noktada etkili bir projenin hazırlanması, fiyata etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Tüm bu noktalar dikkate alındığında, 3D görselleştirme fiyatları için net bir cevabın olması söz konusu değildir.

3d görselleştirme fiyatları

3D Görselleştirme Avantajları Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte 3D görselleştirme, popüler bir alan hâline gelmiştir. Bu teknik sayesinde gerçeğe en yakın tasarımlar hazırlanmaktadır. Proje hakkında net fikirlerin alınabilmesi ve yapılan projelerin başarılı olabilmesi için, bu teknik pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle tasarım ve mimarî alanlarında kullanıldığı için, iç ve dış mekanların aydınlatılmasında büyük önem taşımaktadır. Projeler üzerinde değişiklik yapılması, kullanılacak malzemelerin ayarlanması ve kaliteli bir projenin oluşmasına yarayan her türlü olanak, 3D görselleştirme programları ile sağlanmaktadır.

Bu teknik ile hazırlanan projeler, hızlı bir şekilde alıcısına ulaştırılabilir. Çünkü yapılan tasarımlar birçok kişi tarafından takip edilmektedir. Böylelikle hazırlanan projeler daha inşaat halindeyken satılma olanağını elde edebilir. Ayrıca bu programlar ile hazırlanan projeler, sunum açısından da etkilidir. Projenin tüm detayları ile birlikte sanal ortama aktarılması, internet bağlantısı olan her alanda incelenmesine olanak sağlamaktadır.