Mimari Animasyon; Mimari alanda yapılan projelerin sanal ortamda canlandırılmasında kullanılan bir tekniktir. Günümüzde animasyon teknikleri, bu alanda oldukça popülerdir. Diğer çizimlere kıyasla daha net hatların görüldüğü ve çizimlerin detaylı bir şekilde incelenebildiği projeler yapılmaktadır.

Mimari alanda yapılan projelerin, ilk etapta akılda canlandırılması oldukça güçtür. Ancak mimari animasyon teknikleri ile bu duruma pratik çözümler üretilerek, kolay bir şekilde sanal ortama aktarılması sağlanır. Bu sayede proje sunumları daha kaliteli ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Mimari Animasyon

Mimari Animasyon Nedir?

Mimari animasyon, hayal gücü ve akılla oluşturulan projelerin gerçeğe en yakın şekilde olan görüntüsünün sanal ortama aktarılmasıdır.  Üç boyutlu mimari animasyon tekniği birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Projenin bittikten sonra nasıl göründüğü ve başarısının ne kadar olacağı konusunda, kesin bilgiler elde edilmesine olanak sağlar.

Mimarların çoğunlukla tercih ettiği bu teknik, büyük projelerinin hazırlanmasına imkan tanımaktadır. Üç boyutlu hazırlanan projeler, daha çabuk kabul edilmektedir. Mimari animasyon tekniği, bugün de gelecek yıllarda da popüler bir şekilde kullanılmaya devam edecektir.

Mimari Animasyon Nedir

Mimari Animasyonun Önemi

Birbirinden farklı programlar ve yazılımlar kullanılarak hazırlanan projeler, birçok açıdan daha avantajlı olmaktadır. Mimari animasyon tekniği günümüzde popüler olan teknikler arasında yer almaktadır. Bu noktada önemi de artmıştır. Mimari anlamda yapılan animasyonların öneminden bahsedilecek olursa;

  • Projeyi isteyen karşı tarafın isteklerini daha net bir şekilde aktarabilmek ve sunumu kaliteli bir şekilde yapabilmek için bu tekniğe başvurulmaktadır.
  • Sanal ortamda yer alan projeler internet bağlantısı olan bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi cihazlarda kolay bir şekilde incelenebilmektedir. Bu nedenle projelere kolay bir şekilde ulaşılabilme açısından mimari animasyon tekniği tercih edilir.
  • Projelerin daha net bir şekilde sanal ortama aktarılması, o projenin satışını büyük anlamda artırmaktadır. Satış rakamlarına kattığı faydalardan dolayı önemi oldukça büyüktür.

Mimari Animasyon Önemi
Mimari Animasyon Süreci

Günümüzde mimari alanlarda yoğun bir şekilde kullanılan animasyon tekniğinin süreci, görselleştirme uzmanları tarafından gerçekleştirilen belirli modellemelerin yapılması ile başlamaktadır. Uzmanlar tarafından yürütülen projenin 3D çizim aşamasının tamamlanmasının ardından, projeye bazı detaylar tanımlanır. Proje içerisine insan, yağmur ve kamera şeklinde hareketler eklenir.

İstenilen tarzda detayların eklenmesi ile söz konusu proje render aşaması için hazırlanır. Render aşaması, uzun süreli bir çalışmayı gerektirmektedir. Bu çalışmalar sonucunda 3D render çıktılarına sahip olunabilir. Mimari animasyon sürecinin son aşamasına gelindiğinde ise, bu alanda kullanılan uygun programlarla editleme işlemleri gerçekleştirilir. Uzmanlar tarafından yapılan editleme işlemleri sonrasında, ilgili proje son hâlini almış olur.

Mimari Animasyon Süreci