Mimari görselleştirme; cisimlerin 3 boyutlu olarak modellenmesinde kullanılan bir yöntemdir. Farklı metot ve programlar kullanılır. Bu yöntemde uzay geometrisinde ki noktalar birleştirilerek tamamlanmaktadır. 3D görseller genellikle mimari alanda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mimari Görselleştirme Nedir?

Cisimlerin sanal ortamda üç boyutlu olarak şekillendirilmesine verilen teknik isimdir. Teknik anlamda mimari görselleştirme baz alındığında, birbirinden farklı ve çeşitli özelliklere sahip birçok program bulunmaktadır. Bu programlar sayesinde mimari görselleştirme uzmanları, hayal güçlerine göre sanal ortamdaki cisimlere istedikleri şekilleri verebilmektedir.

Mimari görselleştirme programlarını ister ev ortamı için ister dış mekanlar için rahatlıkla kullanabilmek mümkündür. Yalnızca kapalı alanlar için değil açık alanlar içinde cisimlerin  üç boyutlu olarak şekillendirilmesi yapılabilir. Sanal ortamda ele alınan cisimler, istenilen renk ve boyutta ayarlanabilmektedir. Tamamen hayal gücüne ve yeteneğe bağlı olarak birbirinden farklı cisimler ortaya çıkmaktadır.

Mimari Görselleştirme Nedir

Mimari Görselleştirme Fiyatları

Mimari görselleştirme fiyatları mekanların boyutlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu noktada fiyatların değişkenlik göstermesinin birkaç kriteri bulunur. Açıklanacak olursa;

  • Bu tekniğin uygulanacağı alanın boyutu en önemli kriterlerden bir tanesidir.
  • Mimari görselleştirme süresinin kısa veya uzun olması da, fiyatı etkileyen kriterler arasında yer almaktadır
  • Ofis, ev veya dış mekanlarda mimari görselleştirme isteyen kişilerin değişken kararları ve cisimlerde yaptığı değişiklerde fiyata etki eden durumlardan arasında yer almaktadır.

Bu tekniğin fiyatlarını net olarak söylemek mümkün değildir. Çünkü fiyatı etkileyen bir çok kriter söz konusu olduğu için, yapılacak işten sonra fiyat belirlenmektedir.

Mimari Görselleştirme Programları

Mimari Görselleştirme Programları

Mimari görselleştirme programları ile nesneler, sanal ortama olabilecek en gerçek şekilde yansıtılmaktadır. Bir projenin bittikten sonra nasıl görüneceği, bu programlar ile önceden görüntülenmektedir. Tasarımlar üzerinde kamera ve ışık ayarlamaları yapılarak, gerçeğe en yakın bir tasarım elde edilir. Uzmanların kullandığı birçok mimari görselleştirme programı bulunur. Bu programların birkaçından bahsedilecek olursa;

  • 3D Studio Max, çok bilinen programlarından bir tanesidir. Sürekli olarak kendini yenileyerek yeni eklentiler getirir ve bu nedenle birçok kişi bu programı tercih eder. Bu programda rahat bir şekilde istenilen alana kapı ve pencere ekleyebilmek mümkündür. Gelişmiş animasyon desteği ile birçok programdan öne çıkmaktadır.
  • SketchUp programı genellikle profesyonel uzmanlar tarafından tercih edilmektedir. Programda gelişmiş eklentiler bulunur ve herkes tarafından kullanılabilecek kadar basit bir sürüme sahiptir. Programın hem ücretli hem de ücretsiz sürümü bulunur. Bu programda hazırlanan çizimler, Google Earth’a kolay bir şekilde aktarılabilir.
  • AutoCAD en çok popüler olan programlarından bir tanesidir. Bu programda mimari çizimler kolay ve etkili bir şekilde gerçekleştirilir. Programın popüler olmasında etkili olan hazır çizimleri sayesinde mimari tasarımlar kolay bir şekilde yapılmaktadır. AutoCAD programı kullanıcılarına uzun yıllardır render eklentisi sunmaktadır. Böylece çizimler hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşir.

Bu programlar sayesinde mimari görselleştirme uzmanları projelerinde farklı tasarımlar elde edebilir. Her geçen gün gelişen programlarla, müşterilerin değişen istekleri doğrultusunda en iyi şekilde çizim yapılabilir.